Lukio · Tervola · pisterajat 2025

Tervolan lukio

Tervolan lukio on suomalainen lukio (kotipaikka Tervola). Vuoden 2025 yhteishaun pisteraja oli 6,31 ja YTL:n ylioppilaskirjoitusten keskiarvo (kevät 2026, alustava) 4,61/7. Lukio sijaitsee postinumeroalueella 95300 Tervola Keskus.

6,31
Pisteraja 2025Yhteishaku, yleislinja
4,61
YO-keskiarvokevät 2026, alustava · Asteikko 0–7
8,60
Hyväksyttyjen keskiarvoSisään päässeiden lähtötaso
45
Kysyntäindeksi0–100
01 · Tilastot

Pisterajan historia

Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.

6,92
2023
6,17
2024
6,31
2025

Tilastot yhdellä silmäyksellä

Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.

Pisteraja 2025
6,31
Lähtötaso
8,60
YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
4,61/7
Top-3 osuus
71%
Arvosanat n=
38
Datakattavuus
4/4
Lähteet
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Näkymät

Pisteet ja matemaattinen pohja

Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.

Vetovoima ja tuloksetsija 221 / 40645
Tasapainotettu profiilisija 234 / 40643
Lukion lisäarvoindikaattorisija 86 / 40675
Ohjelmien laajuussija 370 / 40625

Postinumero 95300 Tervola Keskus

PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.

KorkeakoulutusTervola 3 / 7 · korkein
24 % 18v+
Mediaanitulo · henkilöTervola 5 / 6 · alhaisin
25 066 €/v
RikollisuusSuomen 301 / 308 · korkein
130,2 / 1000 as.
Kaikki mittarit ja sijaluvut

Kaikki näkymät

Vetovoima ja tuloksetsija 221 / 40645
Tasapainotettu profiilisija 234 / 40643
Lukion lisäarvoindikaattorisija 86 / 40675
Ohjelmien laajuussija 370 / 40625
Sopivuussija 248 / 40639
Aluekontekstisija 156 / 40648
Alueen turvallisuussija 261 / 40614
Tietojen kattavuussija 310 / 40688

Kysyntäindeksin osatekijät

Indeksi on painotettu summa viidestä julkisesta signaalista. Se kuvaa kysyntää ja kärkitulosta eikä opetuksen laatua.

Yhteishaun pisteraja (persentiili)paino 35 %5
Hyväksyttyjen keskiarvo (persentiili)paino 15 %71
YO-keskiarvo (persentiili)paino 25 %85

Postinumeroalue

Mediaanitulo · henkilöTervola 5 / 6 · alhaisin
25 066 €/v
RikollisuusSuomen 301 / 308 · korkein
130,2 / 1000 as.
HenkilövahingotSuomen 226 / 308 · korkein
17,1 / 1000 as.
KorkeakoulutusTervola 3 / 7 · korkein
24 % 18v+
LapsiosuusTervola 2 / 7 · korkein
21,8 % as.
TyöttömyysTervola 1 / 6 · alhaisin
3,7 % työvoima
Mediaanitulo · kotitalous
35 763 €/v
Vuokra-asuntojen osuus
33 %
Opiskelijoiden osuus
7 %
03 · Ylioppilastutkinto

Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma

Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).

L12,6 %
E718,4 %
M1950,0 %
C513,2 %
B12,6 %
A410,5 %
I12,6 %
04 · Hakukohteet 2025

Muut hakukohteet

Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.

Vain yksi hakukohde (yleislinja).

05 · Tarjonta

Tarjonta ja painotukset

Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.

Lukiodiplomit

  • Liikunnan lukiodiplomi

Kielitarjonta

  • A1 englanti
  • B1 ruotsi
  • B2 saksa
  • B3 saksa
06 · Hae yhteishaussa

Hae yhteishaussa

Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.

Avaa virallinen hakemussivu → koulun hakuohje

07 · Vertailu

Lähimmät lukiot

Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.

LukioPisterajaKysyntä
Keminmaan lukioKeminmaa · 34,8 km6,2528
Tornion Yhteislyseon lukioTornio · 41,0 km7,0044
Kemin lyseon lukioKemi · 41,9 km6,7934
Simon lukioSimo · 49,0 km6,0823
Ylitornion yhteiskoulun lukioYlitornio · 57,3 km6,7518
Lyseonpuiston lukioRovaniemi · 60,7 km7,3368

Vertaa muita lukioita

Lähteet

Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.

Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.

Upper secondary · Tervola · cutoffs 2025

Tervolan lukio

Tervolan lukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Tervola. The 2025 joint-application admission cutoff was 6,31 and the matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 4,61/7. The school is located in postcode 95300 Tervola Keskus.

6,31
Cutoff 2025Joint application, general line
4,61
Matriculation meanspring 2026, preliminary · Scale 0–7
8,60
Admitted GPAMedian GPA of admitted students
45
Demand index0–100
01 · Stats

Cutoff history

Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.

6.92
2023
6.17
2024
6.31
2025

Stats at a glance

Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.

2025 cutoff
6.31
Cohort GPA
8.60
Matric mean spring 2026, preliminary
4.61/7
Top-3 share
71%
Grades n=
38
Data coverage
4/4
Sources
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Lenses

Scores and the working

Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.

Demand & outcomesrank 221 / 40645
Context-adjusted profilerank 234 / 40643
Lukio value-added proxyrank 86 / 40675
Programme breadthrank 370 / 40625

Postcode 95300 Tervola Keskus

PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.

Higher educationTervola 3 / 7 · highest
24 % 18+
Median income · individualTervola 5 / 6 · lowest
25 066 €/yr
CrimeFinland 301 / 308 · highest
130,2 / 1000 pop.
All metrics and ranks

All lenses

Demand & outcomesrank 221 / 40645
Context-adjusted profilerank 234 / 40643
Lukio value-added proxyrank 86 / 40675
Programme breadthrank 370 / 40625
Fit scorerank 248 / 40639
Area contextrank 156 / 40648
Area safetyrank 261 / 40614
Data completenessrank 310 / 40688

Demand index components

The index is a weighted sum of five public signals. It describes demand and top results rather than teaching quality.

Admission cutoff percentileweight 35 %5
Admitted-cohort GPA percentileweight 15 %71
Matriculation mean percentileweight 25 %85

Postal-code area

Median income · individualTervola 5 / 6 · lowest
25 066 €/yr
CrimeFinland 301 / 308 · highest
130,2 / 1000 pop.
Bodily harmFinland 226 / 308 · highest
17,1 / 1000 pop.
Higher educationTervola 3 / 7 · highest
24 % 18+
Child shareTervola 2 / 7 · highest
21,8 % pop.
UnemploymentTervola 1 / 6 · lowest
3,7 % labour
Median income · household
35 763 €/yr
Rented dwellings
33 %
Student share
7 %
03 · Matriculation exam

Matriculation grade distribution

This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.

L12.6 %
E718.4 %
M1950.0 %
C513.2 %
B12.6 %
A410.5 %
I12.6 %
04 · Admission lines 2025

Other admission lines

Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.

Only one admission line (yleislinja).

05 · Offerings

Programmes & emphases offered

What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.

Lukio diplomas offered

  • Liikunnan lukiodiplomi

Languages offered

  • A1 englanti
  • B1 ruotsi
  • B2 saksa
  • B3 saksa
06 · Apply

Apply via the joint application

Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.

Open the official application page → School's step-by-step application guide

07 · Compare

Nearest lukios

Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.

LukioCutoffDemand
Keminmaan lukioKeminmaa · 34.8 km6,2528
Tornion Yhteislyseon lukioTornio · 41.0 km7,0044
Kemin lyseon lukioKemi · 41.9 km6,7934
Simon lukioSimo · 49.0 km6,0823
Ylitornion yhteiskoulun lukioYlitornio · 57.3 km6,7518
Lyseonpuiston lukioRovaniemi · 60.7 km7,3368

Compare other lukios

Sources

Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.

The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.