Lukio · Sievi · pisterajat 2025

Sievin lukio

Sievin lukio on suomalainen lukio (kotipaikka Sievi). Vuoden 2025 yhteishaun pisteraja oli 6,50 ja YTL:n ylioppilaskirjoitusten keskiarvo (kevät 2026, alustava) 4,51/7. Lukio sijaitsee postinumeroalueella 85410 Sievi Keskus.

6,50
Pisteraja 2025Yhteishaku, yleislinja
4,51
YO-keskiarvokevät 2026, alustava · Asteikko 0–7
8,60
Hyväksyttyjen keskiarvoSisään päässeiden lähtötaso
51
Kysyntäindeksi0–100
01 · Tilastot

Pisterajan historia

Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.

6,42
2023
6,00
2024
6,50
2025

Tilastot yhdellä silmäyksellä

Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.

Pisteraja 2025
6,50
Lähtötaso
8,60
YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
4,51/7
Top-3 osuus
49%
Arvosanat n=
144
Datakattavuus
4/4
Lähteet
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Näkymät

Pisteet ja matemaattinen pohja

Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.

Vetovoima ja tuloksetsija 171 / 40651
Tasapainotettu profiilisija 155 / 40654
Lukion lisäarvoindikaattorisija 117 / 40666
Ohjelmien laajuussija 354 / 40625

Postinumero 85410 Sievi Keskus

PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.

KorkeakoulutusSievi 3 / 7 · korkein
21 % 18v+
Mediaanitulo · henkilöSievi 4 / 7 · alhaisin
23 545 €/v
RikollisuusSuomen 110 / 308 · alhaisin
64,2 / 1000 as.
Kaikki mittarit ja sijaluvut

Kaikki näkymät

Vetovoima ja tuloksetsija 171 / 40651
Tasapainotettu profiilisija 155 / 40654
Lukion lisäarvoindikaattorisija 117 / 40666
Ohjelmien laajuussija 354 / 40625
Sopivuussija 33 / 40658
Aluekontekstisija 77 / 40659
Alueen turvallisuussija 44 / 40664
Tietojen kattavuussija 296 / 40688

Kysyntäindeksin osatekijät

Indeksi on painotettu summa viidestä julkisesta signaalista. Se kuvaa kysyntää ja kärkitulosta eikä opetuksen laatua.

Yhteishaun pisteraja (persentiili)paino 35 %9
Hyväksyttyjen keskiarvo (persentiili)paino 15 %71
YO-keskiarvo (persentiili)paino 25 %82
L+E+M-arvosanojen osuuspaino 15 %76

Postinumeroalue

Mediaanitulo · henkilöSievi 4 / 7 · alhaisin
23 545 €/v
RikollisuusSuomen 110 / 308 · alhaisin
64,2 / 1000 as.
HenkilövahingotSuomen 115 / 308 · alhaisin
13,1 / 1000 as.
KorkeakoulutusSievi 3 / 7 · korkein
21 % 18v+
LapsiosuusSievi 6 / 7 · alhaisin
27,6 % as.
TyöttömyysSievi 7 / 7 · korkein
5,5 % työvoima
Mediaanitulo · kotitalous
35 417 €/v
Vuokra-asuntojen osuus
35 %
Opiskelijoiden osuus
8 %
03 · Ylioppilastutkinto

Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma

Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).

L149,7 %
E2920,1 %
M2718,8 %
C3927,1 %
B2215,3 %
A106,9 %
I32,1 %
04 · Hakukohteet 2025

Muut hakukohteet

Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.

Vain yksi hakukohde (yleislinja).

05 · Tarjonta

Tarjonta ja painotukset

Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.

Lukiodiplomit

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Käsityön lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi

Kielitarjonta

  • A1 englanti
  • B1 ruotsi
  • B2 saksa
  • B3 saksa, italia
06 · Hae yhteishaussa

Hae yhteishaussa

Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.

Avaa virallinen hakemussivu → koulun hakuohje

07 · Vertailu

Lähimmät lukiot

Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.

LukioPisterajaKysyntä
Toholammin lukioToholampi · 20,0 km5,3134
Ylivieskan lukioYlivieska · 20,1 km7,0852
Nivalan lukioNivala · 21,9 km7,0044
Kannuksen lukioKannus · 29,5 km7,6770
Reisjärven lukioReisjärvi · 39,0 km6,9227
Haapajärven lukioHaapajärvi · 42,1 km6,5839

Vertaa muita lukioita

Lähteet

Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.

Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.

Upper secondary · Sievi · cutoffs 2025

Sievin lukio

Sievin lukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Sievi. The 2025 joint-application admission cutoff was 6,50 and the matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 4,51/7. The school is located in postcode 85410 Sievi Keskus.

6,50
Cutoff 2025Joint application, general line
4,51
Matriculation meanspring 2026, preliminary · Scale 0–7
8,60
Admitted GPAMedian GPA of admitted students
51
Demand index0–100
01 · Stats

Cutoff history

Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.

6.42
2023
6.00
2024
6.50
2025

Stats at a glance

Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.

2025 cutoff
6.50
Cohort GPA
8.60
Matric mean spring 2026, preliminary
4.51/7
Top-3 share
49%
Grades n=
144
Data coverage
4/4
Sources
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Lenses

Scores and the working

Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.

Demand & outcomesrank 171 / 40651
Context-adjusted profilerank 155 / 40654
Lukio value-added proxyrank 117 / 40666
Programme breadthrank 354 / 40625

Postcode 85410 Sievi Keskus

PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.

Higher educationSievi 3 / 7 · highest
21 % 18+
Median income · individualSievi 4 / 7 · lowest
23 545 €/yr
CrimeFinland 110 / 308 · lowest
64,2 / 1000 pop.
All metrics and ranks

All lenses

Demand & outcomesrank 171 / 40651
Context-adjusted profilerank 155 / 40654
Lukio value-added proxyrank 117 / 40666
Programme breadthrank 354 / 40625
Fit scorerank 33 / 40658
Area contextrank 77 / 40659
Area safetyrank 44 / 40664
Data completenessrank 296 / 40688

Demand index components

The index is a weighted sum of five public signals. It describes demand and top results rather than teaching quality.

Admission cutoff percentileweight 35 %9
Admitted-cohort GPA percentileweight 15 %71
Matriculation mean percentileweight 25 %82
Share of L+E+M matriculation gradesweight 15 %76

Postal-code area

Median income · individualSievi 4 / 7 · lowest
23 545 €/yr
CrimeFinland 110 / 308 · lowest
64,2 / 1000 pop.
Bodily harmFinland 115 / 308 · lowest
13,1 / 1000 pop.
Higher educationSievi 3 / 7 · highest
21 % 18+
Child shareSievi 6 / 7 · lowest
27,6 % pop.
UnemploymentSievi 7 / 7 · highest
5,5 % labour
Median income · household
35 417 €/yr
Rented dwellings
35 %
Student share
8 %
03 · Matriculation exam

Matriculation grade distribution

This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.

L149.7 %
E2920.1 %
M2718.8 %
C3927.1 %
B2215.3 %
A106.9 %
I32.1 %
04 · Admission lines 2025

Other admission lines

Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.

Only one admission line (yleislinja).

05 · Offerings

Programmes & emphases offered

What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.

Lukio diplomas offered

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Käsityön lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi

Languages offered

  • A1 englanti
  • B1 ruotsi
  • B2 saksa
  • B3 saksa, italia
06 · Apply

Apply via the joint application

Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.

Open the official application page → School's step-by-step application guide

07 · Compare

Nearest lukios

Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.

LukioCutoffDemand
Toholammin lukioToholampi · 20.0 km5,3134
Ylivieskan lukioYlivieska · 20.1 km7,0852
Nivalan lukioNivala · 21.9 km7,0044
Kannuksen lukioKannus · 29.5 km7,6770
Reisjärven lukioReisjärvi · 39.0 km6,9227
Haapajärven lukioHaapajärvi · 42.1 km6,5839

Compare other lukios

Sources

Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.

The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.