Lukio · Helsinki · pisterajat 2025

Sibelius-lukio

Sibelius-lukio on suomalainen lukio (kotipaikka Helsinki). Vuoden 2025 yhteishaun pisteraja oli 9,33 ja YTL:n ylioppilaskirjoitusten keskiarvo (kevät 2026, alustava) 5,15/7. Lukio sijaitsee postinumeroalueella 00170 Kruununhaka.

9,33
Pisteraja 2025Yhteishaku, yleislinja
5,15
YO-keskiarvokevät 2026, alustava · Asteikko 0–7
9,27
Hyväksyttyjen keskiarvoSisään päässeiden lähtötaso
93
Kysyntäindeksi0–100
01 · Tilastot

Pisterajan historia

Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.

9,08
2018
9,08
2019
9,17
2020
9,08
2021
9,17
2022
9,17
2023
9,31
2024
9,33
2025

Tilastot yhdellä silmäyksellä

Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.

Pisteraja 2025
9,33
Lähtötaso
9,27
YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
5,15/7
Top-3 osuus
68%
Arvosanat n=
751
Datakattavuus
4/4
Lähteet
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Näkymät

Pisteet ja matemaattinen pohja

Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.

Vetovoima ja tuloksetsija 20 / 40693
Tasapainotettu profiilisija 35 / 40685
Lukion lisäarvoindikaattorisija 158 / 40654
Ohjelmien laajuussija 48 / 40659

Postinumero 00170 Kruununhaka

PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.

AsuntohintaHelsinki 70 / 78 · korkein
7 301 €/m²
VuokratasoSuomen 83 / 85 · korkein
21,2 €/m²/kk
KorkeakoulutusHelsinki 10 / 83 · korkein
64 % 18v+
Mediaanitulo · henkilöHelsinki 15 / 84 · korkein
35 405 €/v
RikollisuusSuomen 300 / 308 · korkein
125,2 / 1000 as.
Kaikki mittarit ja sijaluvut

Kaikki näkymät

Vetovoima ja tuloksetsija 20 / 40693
Tasapainotettu profiilisija 35 / 40685
Lukion lisäarvoindikaattorisija 158 / 40654
Ohjelmien laajuussija 48 / 40659
Sopivuussija 262 / 40638
Aluekontekstisija 242 / 40637
Alueen kohtuuhintaisuussija 285 / 4062
Alueen turvallisuussija 343 / 4065
Tietojen kattavuussija 100 / 406100

Kysyntäindeksin osatekijät

Indeksi on painotettu summa viidestä julkisesta signaalista. Se kuvaa kysyntää ja kärkitulosta eikä opetuksen laatua.

Yhteishaun pisteraja (persentiili)paino 35 %98
Hyväksyttyjen keskiarvo (persentiili)paino 15 %95
YO-keskiarvo (persentiili)paino 25 %94
L+E+M-arvosanojen osuuspaino 15 %94
Pisterajan 3 vuoden trendipaino 10 %66

Postinumeroalue

AsuntohintaHelsinki 70 / 78 · korkein
7 301 €/m²
VuokratasoSuomen 83 / 85 · korkein
21,2 €/m²/kk
Mediaanitulo · henkilöHelsinki 15 / 84 · korkein
35 405 €/v
RikollisuusSuomen 300 / 308 · korkein
125,2 / 1000 as.
HenkilövahingotSuomen 286 / 308 · korkein
22,2 / 1000 as.
KorkeakoulutusHelsinki 10 / 83 · korkein
64 % 18v+
LapsiosuusHelsinki 63 / 83 · alhaisin
15,7 % as.
TyöttömyysHelsinki 11 / 83 · alhaisin
4,1 % työvoima
Mediaanitulo · kotitalous
51 636 €/v
Vuokra-asuntojen osuus
45 %
Opiskelijoiden osuus
8 %
03 · Ylioppilastutkinto

Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma

Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).

L12817,0 %
E22329,7 %
M15821,0 %
C14819,7 %
B699,2 %
A233,1 %
I20,3 %
04 · Hakukohteet 2025

Muut hakukohteet

Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.

HakukohdeKeskiarvo / 10Pistemäärä (p)
Lukion musiikkilinja (erityinen koulutustehtävä)Erityisen koulutustehtävän linja: pisteet lasketaan peruskoulun keskiarvon ja soittokoeen yhteissummasta.15,5
Lukion tanssilinja (erityinen koulutustehtävä)Erityisen koulutustehtävän linja: pisteet lasketaan peruskoulun keskiarvon ja tanssikoeen yhteissummasta.17,0
05 · Tarjonta

Tarjonta ja painotukset

Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.

Erityiset koulutustehtävät

  • Lukion musiikkilinja (erityinen koulutustehtävä)
  • Lukion tanssilinja (erityinen koulutustehtävä)

Lukiodiplomit

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Tanssin lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi

Kielitarjonta

  • A1 englanti, ranska, saksa
  • B3 ranska, saksa, viro
06 · Hae yhteishaussa

Hae yhteishaussa

Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.

Avaa virallinen hakemussivu → koulun hakuohje

07 · Vertailu

Lähimmät lukiot

Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.

LukioPisterajaKysyntä
Kallion lukioHelsinki · 1,0 km7,4589
Helsingin kuvataidelukioHelsinki · 1,3 km7,4271
Ressun lukioHelsinki · 1,3 km9,6294
Helsingin normaalilyseoHelsinki · 1,5 km9,6996
Etu-Töölön lukioHelsinki · 1,9 km8,5883
Tölö gymnasiumHelsinki · 2,0 km7,9165

Vertaa muita lukioita

Lähteet

Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.

Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.

Upper secondary · Helsinki · cutoffs 2025

Sibelius-lukio

Sibelius-lukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Helsinki. The 2025 joint-application admission cutoff was 9,33 and the matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 5,15/7. The school is located in postcode 00170 Kruununhaka.

9,33
Cutoff 2025Joint application, general line
5,15
Matriculation meanspring 2026, preliminary · Scale 0–7
9,27
Admitted GPAMedian GPA of admitted students
93
Demand index0–100
01 · Stats

Cutoff history

Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.

9.08
2018
9.08
2019
9.17
2020
9.08
2021
9.17
2022
9.17
2023
9.31
2024
9.33
2025

Stats at a glance

Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.

2025 cutoff
9.33
Cohort GPA
9.27
Matric mean spring 2026, preliminary
5.15/7
Top-3 share
68%
Grades n=
751
Data coverage
4/4
Sources
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Lenses

Scores and the working

Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.

Demand & outcomesrank 20 / 40693
Context-adjusted profilerank 35 / 40685
Lukio value-added proxyrank 158 / 40654
Programme breadthrank 48 / 40659

Postcode 00170 Kruununhaka

PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.

Dwelling priceHelsinki 70 / 78 · highest
7 301 €/m²
Rent levelFinland 83 / 85 · highest
21,2 €/m²/mo
Higher educationHelsinki 10 / 83 · highest
64 % 18+
Median income · individualHelsinki 15 / 84 · highest
35 405 €/yr
CrimeFinland 300 / 308 · highest
125,2 / 1000 pop.
All metrics and ranks

All lenses

Demand & outcomesrank 20 / 40693
Context-adjusted profilerank 35 / 40685
Lukio value-added proxyrank 158 / 40654
Programme breadthrank 48 / 40659
Fit scorerank 262 / 40638
Area contextrank 242 / 40637
Area affordabilityrank 285 / 4062
Area safetyrank 343 / 4065
Data completenessrank 100 / 406100

Demand index components

The index is a weighted sum of five public signals. It describes demand and top results rather than teaching quality.

Admission cutoff percentileweight 35 %98
Admitted-cohort GPA percentileweight 15 %95
Matriculation mean percentileweight 25 %94
Share of L+E+M matriculation gradesweight 15 %94
3-year cutoff trendweight 10 %66

Postal-code area

Dwelling priceHelsinki 70 / 78 · highest
7 301 €/m²
Rent levelFinland 83 / 85 · highest
21,2 €/m²/mo
Median income · individualHelsinki 15 / 84 · highest
35 405 €/yr
CrimeFinland 300 / 308 · highest
125,2 / 1000 pop.
Bodily harmFinland 286 / 308 · highest
22,2 / 1000 pop.
Higher educationHelsinki 10 / 83 · highest
64 % 18+
Child shareHelsinki 63 / 83 · lowest
15,7 % pop.
UnemploymentHelsinki 11 / 83 · lowest
4,1 % labour
Median income · household
51 636 €/yr
Rented dwellings
45 %
Student share
8 %
03 · Matriculation exam

Matriculation grade distribution

This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.

L12817.0 %
E22329.7 %
M15821.0 %
C14819.7 %
B699.2 %
A233.1 %
I20.3 %
04 · Admission lines 2025

Other admission lines

Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.

LineGPA cutoff / 10Points cutoff (pts)
Lukion musiikkilinja (erityinen koulutustehtävä)Special-track line: points combine peruskoulu GPA with an audition.15.5
Lukion tanssilinja (erityinen koulutustehtävä)Special-track line: points combine peruskoulu GPA with an dance audition.17.0
05 · Offerings

Programmes & emphases offered

What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.

Special education tasks (separate admission)

  • Lukion musiikkilinja (erityinen koulutustehtävä)
  • Lukion tanssilinja (erityinen koulutustehtävä)

Lukio diplomas offered

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Tanssin lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi

Languages offered

  • A1 englanti, ranska, saksa
  • B3 ranska, saksa, viro
06 · Apply

Apply via the joint application

Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.

Open the official application page → School's step-by-step application guide

07 · Compare

Nearest lukios

Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.

LukioCutoffDemand
Kallion lukioHelsinki · 1.0 km7,4589
Helsingin kuvataidelukioHelsinki · 1.3 km7,4271
Ressun lukioHelsinki · 1.3 km9,6294
Helsingin normaalilyseoHelsinki · 1.5 km9,6996
Etu-Töölön lukioHelsinki · 1.9 km8,5883
Tölö gymnasiumHelsinki · 2.0 km7,9165

Compare other lukios

Sources

Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.

The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.