Lukio · Raahe · pisterajat 2025

Raahen lukio

Raahen lukio on suomalainen lukio (kotipaikka Raahe). Vuoden 2025 yhteishaun pisteraja oli 7,08 ja YTL:n ylioppilaskirjoitusten keskiarvo (kevät 2026, alustava) 4,15/7. Lukio sijaitsee postinumeroalueella 92100 Raahe Keskus.

7,08
Pisteraja 2025Yhteishaku, yleislinja
4,15
YO-keskiarvokevät 2026, alustava · Asteikko 0–7
8,73
Hyväksyttyjen keskiarvoSisään päässeiden lähtötaso
51
Kysyntäindeksi0–100
01 · Tilastot

Pisterajan historia

Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.

7,00
2018
7,00
2019
7,00
2020
7,00
2021
7,00
2022
7,25
2023
7,08
2024
7,08
2025

Tilastot yhdellä silmäyksellä

Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.

Pisteraja 2025
7,08
Lähtötaso
8,73
YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
4,15/7
Top-3 osuus
38%
Arvosanat n=
496
Datakattavuus
4/4
Lähteet
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Näkymät

Pisteet ja matemaattinen pohja

Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.

Vetovoima ja tuloksetsija 169 / 40651
Tasapainotettu profiilisija 164 / 40653
Lukion lisäarvoindikaattorisija 302 / 40611
Ohjelmien laajuussija 333 / 40625

Postinumero 92100 Raahe Keskus

PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.

AsuntohintaRaahe 3 / 3 · korkein
1 419 €/m²
KorkeakoulutusRaahe 2 / 17 · korkein
28 % 18v+
Mediaanitulo · henkilöRaahe 12 / 17 · alhaisin
24 363 €/v
RikollisuusSuomen 125 / 308 · alhaisin
66,4 / 1000 as.
Kaikki mittarit ja sijaluvut

Kaikki näkymät

Vetovoima ja tuloksetsija 169 / 40651
Tasapainotettu profiilisija 164 / 40653
Lukion lisäarvoindikaattorisija 302 / 40611
Ohjelmien laajuussija 333 / 40625
Sopivuussija 133 / 40648
Aluekontekstisija 137 / 40651
Alueen kohtuuhintaisuussija 122 / 40662
Alueen turvallisuussija 36 / 40668
Tietojen kattavuussija 281 / 40688

Kysyntäindeksin osatekijät

Indeksi on painotettu summa viidestä julkisesta signaalista. Se kuvaa kysyntää ja kärkitulosta eikä opetuksen laatua.

Yhteishaun pisteraja (persentiili)paino 35 %41
Hyväksyttyjen keskiarvo (persentiili)paino 15 %80
YO-keskiarvo (persentiili)paino 25 %52
L+E+M-arvosanojen osuuspaino 15 %40
Pisterajan 3 vuoden trendipaino 10 %58

Postinumeroalue

AsuntohintaRaahe 3 / 3 · korkein
1 419 €/m²
Mediaanitulo · henkilöRaahe 12 / 17 · alhaisin
24 363 €/v
RikollisuusSuomen 125 / 308 · alhaisin
66,4 / 1000 as.
HenkilövahingotSuomen 74 / 308 · alhaisin
11,6 / 1000 as.
KorkeakoulutusRaahe 2 / 17 · korkein
28 % 18v+
LapsiosuusRaahe 15 / 17 · alhaisin
15,9 % as.
TyöttömyysRaahe 13 / 17 · korkein
6,5 % työvoima
Mediaanitulo · kotitalous
30 099 €/v
Vuokra-asuntojen osuus
48 %
Opiskelijoiden osuus
7 %
03 · Ylioppilastutkinto

Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma

Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).

L81,6 %
E5611,3 %
M12525,2 %
C16132,5 %
B11322,8 %
A306,0 %
I30,6 %
04 · Hakukohteet 2025

Muut hakukohteet

Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.

Vain yksi hakukohde (yleislinja).

05 · Tarjonta

Tarjonta ja painotukset

Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.

Lukiodiplomit

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Median lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Teatterin lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi

Kielitarjonta

  • A1 englanti
  • B1 ruotsi
  • B2 saksa, ranska, venäjä
  • B3 saksa, ranska, venäjä
06 · Hae yhteishaussa

Hae yhteishaussa

Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.

Avaa virallinen hakemussivu → koulun hakuohje

07 · Vertailu

Lähimmät lukiot

Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.

LukioPisterajaKysyntä
Pyhäjoen lukioPyhäjoki · 26,9 km6,5835
Siikajoen lukioSiikajoki · 30,4 km7,2561
Limingan lukioLiminka · 47,0 km7,5859
Oulaisten lukioOulainen · 49,1 km7,0056
Oulunsalon lukioOulu · 52,0 km7,0834
Kalajoen lukioKalajoki · 53,1 km7,0042

Vertaa muita lukioita

Lähteet

Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.

Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.

Upper secondary · Raahe · cutoffs 2025

Raahen lukio

Raahen lukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Raahe. The 2025 joint-application admission cutoff was 7,08 and the matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 4,15/7. The school is located in postcode 92100 Raahe Keskus.

7,08
Cutoff 2025Joint application, general line
4,15
Matriculation meanspring 2026, preliminary · Scale 0–7
8,73
Admitted GPAMedian GPA of admitted students
51
Demand index0–100
01 · Stats

Cutoff history

Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.

7.00
2018
7.00
2019
7.00
2020
7.00
2021
7.00
2022
7.25
2023
7.08
2024
7.08
2025

Stats at a glance

Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.

2025 cutoff
7.08
Cohort GPA
8.73
Matric mean spring 2026, preliminary
4.15/7
Top-3 share
38%
Grades n=
496
Data coverage
4/4
Sources
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Lenses

Scores and the working

Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.

Demand & outcomesrank 169 / 40651
Context-adjusted profilerank 164 / 40653
Lukio value-added proxyrank 302 / 40611
Programme breadthrank 333 / 40625

Postcode 92100 Raahe Keskus

PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.

Dwelling priceRaahe 3 / 3 · highest
1 419 €/m²
Higher educationRaahe 2 / 17 · highest
28 % 18+
Median income · individualRaahe 12 / 17 · lowest
24 363 €/yr
CrimeFinland 125 / 308 · lowest
66,4 / 1000 pop.
All metrics and ranks

All lenses

Demand & outcomesrank 169 / 40651
Context-adjusted profilerank 164 / 40653
Lukio value-added proxyrank 302 / 40611
Programme breadthrank 333 / 40625
Fit scorerank 133 / 40648
Area contextrank 137 / 40651
Area affordabilityrank 122 / 40662
Area safetyrank 36 / 40668
Data completenessrank 281 / 40688

Demand index components

The index is a weighted sum of five public signals. It describes demand and top results rather than teaching quality.

Admission cutoff percentileweight 35 %41
Admitted-cohort GPA percentileweight 15 %80
Matriculation mean percentileweight 25 %52
Share of L+E+M matriculation gradesweight 15 %40
3-year cutoff trendweight 10 %58

Postal-code area

Dwelling priceRaahe 3 / 3 · highest
1 419 €/m²
Median income · individualRaahe 12 / 17 · lowest
24 363 €/yr
CrimeFinland 125 / 308 · lowest
66,4 / 1000 pop.
Bodily harmFinland 74 / 308 · lowest
11,6 / 1000 pop.
Higher educationRaahe 2 / 17 · highest
28 % 18+
Child shareRaahe 15 / 17 · lowest
15,9 % pop.
UnemploymentRaahe 13 / 17 · highest
6,5 % labour
Median income · household
30 099 €/yr
Rented dwellings
48 %
Student share
7 %
03 · Matriculation exam

Matriculation grade distribution

This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.

L81.6 %
E5611.3 %
M12525.2 %
C16132.5 %
B11322.8 %
A306.0 %
I30.6 %
04 · Admission lines 2025

Other admission lines

Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.

Only one admission line (yleislinja).

05 · Offerings

Programmes & emphases offered

What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.

Lukio diplomas offered

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Median lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Teatterin lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi

Languages offered

  • A1 englanti
  • B1 ruotsi
  • B2 saksa, ranska, venäjä
  • B3 saksa, ranska, venäjä
06 · Apply

Apply via the joint application

Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.

Open the official application page → School's step-by-step application guide

07 · Compare

Nearest lukios

Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.

LukioCutoffDemand
Pyhäjoen lukioPyhäjoki · 26.9 km6,5835
Siikajoen lukioSiikajoki · 30.4 km7,2561
Limingan lukioLiminka · 47.0 km7,5859
Oulaisten lukioOulainen · 49.1 km7,0056
Oulunsalon lukioOulu · 52.0 km7,0834
Kalajoen lukioKalajoki · 53.1 km7,0042

Compare other lukios

Sources

Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.

The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.