Lukio · Pori · pisterajat 2025
Porin lukio
Porin lukio on suomalainen lukio (kotipaikka Pori). Vuoden 2025 yhteishaun pisteraja oli 7,17 ja YTL:n ylioppilaskirjoitusten keskiarvo (kevät 2026, alustava) 4,13/7. Lukio sijaitsee postinumeroalueella 28100 Pori Keskus.
Pisterajan historia
Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.
Tilastot yhdellä silmäyksellä
Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.
- Pisteraja 2025
- 7,17
- Lähtötaso
- 8,60
- YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
- 4,13/7
- Top-3 osuus
- 39%
- Arvosanat n=
- 1 503
- Datakattavuus
- 4/4
- Kartta
- OpenStreetMap ↗
- Lähteet
- Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
Pisteet ja matemaattinen pohja
Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.
Postinumero 28100 Pori Keskus
PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.
- AsuntohintaPori 17 / 19 · korkein
- 1 724 €/m²
- VuokratasoSuomen 5 / 85 · alhaisin
- 10,9 €/m²/kk
- KorkeakoulutusPori 10 / 32 · korkein
- 32 % 18v+
- Mediaanitulo · henkilöPori 25 / 32 · alhaisin
- 22 636 €/v
- RikollisuusSuomen 290 / 308 · korkein
- 113,0 / 1000 as.
Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma
Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).
Muut hakukohteet
Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.
| Hakukohde | Keskiarvo / 10 | Pistemäärä (p) |
|---|---|---|
| Lukion englanninkielinen linjaErityisen koulutustehtävän linja: pisteet lasketaan peruskoulun keskiarvon ja valintakoeen yhteissummasta. | — | 12,1 |
| Lukion ilmaisutaitolinja | 8,70 | — |
| Lukion luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä) | 9,24 | — |
| Lukion urheilulinja (erityinen koulutustehtävä)Erityisen koulutustehtävän linja: pisteet lasketaan peruskoulun keskiarvon ja urheilutestien yhteissummasta. | — | 14,1 |
Tarjonta ja painotukset
Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.
Erityiset koulutustehtävät
- Lukion luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)
- Lukion urheilulinja (erityinen koulutustehtävä)
Painotukset (ainevalintakortin kautta)
- Lukion ilmaisutaitolinja
Lukiodiplomit
- Kotitalouden lukiodiplomi
- Käsityön lukiodiplomi
- Kuvataiteen lukiodiplomi
- Liikunnan lukiodiplomi
- Median lukiodiplomi
- Musiikin lukiodiplomi
- Tanssin lukiodiplomi
- Teatterin lukiodiplomi
Kielitarjonta
- A1 englanti
- A2 saksa, ranska, venäjä
- B1 ruotsi
- B2 saksa, ranska, venäjä
- B3 saksa, ranska, venäjä, espanja, latina, japani
Hae yhteishaussa
Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.
Lähimmät lukiot
Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.
| Lukio | Pisteraja | Kysyntä |
|---|---|---|
| Ulvilan lukioUlvila · 7,2 km | 7,25 | 50 |
| Nakkilan lukioNakkila · 16,7 km | 6,42 | 19 |
| Harjavallan lukioHarjavalta · 26,8 km | 5,92 | 9 |
| Pomarkun lukioPomarkku · 26,8 km | 7,00 | 39 |
| Kokemäen lukioKokemäki · 38,7 km | 7,17 | 63 |
| Rauman Lyseon lukioRauma · 42,0 km | 7,17 | 49 |
Vertaa muita lukioita
Lähteet
Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.
Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.
Upper secondary · Pori · cutoffs 2025
Porin lukio
Porin lukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Pori. The 2025 joint-application admission cutoff was 7,17 and the matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 4,13/7. The school is located in postcode 28100 Pori Keskus.
Cutoff history
Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.
Stats at a glance
Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.
- 2025 cutoff
- 7.17
- Cohort GPA
- 8.60
- Matric mean spring 2026, preliminary
- 4.13/7
- Top-3 share
- 39%
- Grades n=
- 1 503
- Data coverage
- 4/4
- Sources
- Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
Scores and the working
Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.
Postcode 28100 Pori Keskus
PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.
- Dwelling pricePori 17 / 19 · highest
- 1 724 €/m²
- Rent levelFinland 5 / 85 · lowest
- 10,9 €/m²/mo
- Higher educationPori 10 / 32 · highest
- 32 % 18+
- Median income · individualPori 25 / 32 · lowest
- 22 636 €/yr
- CrimeFinland 290 / 308 · highest
- 113,0 / 1000 pop.
Matriculation grade distribution
This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.
Other admission lines
Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.
| Line | GPA cutoff / 10 | Points cutoff (pts) |
|---|---|---|
| Lukion englanninkielinen linjaSpecial-track line: points combine peruskoulu GPA with an entrance test. | — | 12.1 |
| Lukion ilmaisutaitolinja | 8.70 | — |
| Lukion luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä) | 9.24 | — |
| Lukion urheilulinja (erityinen koulutustehtävä)Special-track line: points combine peruskoulu GPA with an sports test. | — | 14.1 |
Programmes & emphases offered
What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.
Special education tasks (separate admission)
- Lukion luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)
- Lukion urheilulinja (erityinen koulutustehtävä)
Emphasis lines (chosen post-admission)
- Lukion ilmaisutaitolinja
Lukio diplomas offered
- Kotitalouden lukiodiplomi
- Käsityön lukiodiplomi
- Kuvataiteen lukiodiplomi
- Liikunnan lukiodiplomi
- Median lukiodiplomi
- Musiikin lukiodiplomi
- Tanssin lukiodiplomi
- Teatterin lukiodiplomi
Languages offered
- A1 englanti
- A2 saksa, ranska, venäjä
- B1 ruotsi
- B2 saksa, ranska, venäjä
- B3 saksa, ranska, venäjä, espanja, latina, japani
Apply via the joint application
Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.
Open the official application page → School's step-by-step application guide
Nearest lukios
Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.
| Lukio | Cutoff | Demand |
|---|---|---|
| Ulvilan lukioUlvila · 7.2 km | 7,25 | 50 |
| Nakkilan lukioNakkila · 16.7 km | 6,42 | 19 |
| Harjavallan lukioHarjavalta · 26.8 km | 5,92 | 9 |
| Pomarkun lukioPomarkku · 26.8 km | 7,00 | 39 |
| Kokemäen lukioKokemäki · 38.7 km | 7,17 | 63 |
| Rauman Lyseon lukioRauma · 42.0 km | 7,17 | 49 |
Compare other lukios
Sources
Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.
The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.