Lukio · Hämeenlinna · pisterajat 2025

Kaurialan lukio

Kaurialan lukio on suomalainen lukio (kotipaikka Hämeenlinna). Vuoden 2025 yhteishaun pisteraja oli 7,62 ja YTL:n ylioppilaskirjoitusten keskiarvo (kevät 2026, alustava) 4,97/7. Lukio sijaitsee postinumeroalueella 13100 Hämeenlinna Keskus.

7,62
Pisteraja 2025Yhteishaku, yleislinja
4,97
YO-keskiarvokevät 2026, alustava · Asteikko 0–7
8,76
Hyväksyttyjen keskiarvoSisään päässeiden lähtötaso
73
Kysyntäindeksi0–100
01 · Tilastot

Pisterajan historia

Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.

8,35
2022
9,11
2023
8,65
2024
7,62
2025

Tilastot yhdellä silmäyksellä

Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.

Pisteraja 2025
7,62
Lähtötaso
8,76
YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
4,97/7
Top-3 osuus
66%
Arvosanat n=
781
Datakattavuus
4/4
Lähteet
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Näkymät

Pisteet ja matemaattinen pohja

Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.

Vetovoima ja tuloksetsija 71 / 40673
Tasapainotettu profiilisija 67 / 40672
Lukion lisäarvoindikaattorisija 45 / 40687
Ohjelmien laajuussija 82 / 40647

Postinumero 13100 Hämeenlinna Keskus

PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.

AsuntohintaHämeenlinna 10 / 12 · korkein
2 185 €/m²
VuokratasoSuomen 47 / 85 · korkein
14,4 €/m²/kk
KorkeakoulutusHämeenlinna 5 / 27 · korkein
40 % 18v+
Mediaanitulo · henkilöHämeenlinna 14 / 28 · korkein
25 260 €/v
RikollisuusSuomen 269 / 308 · korkein
101,7 / 1000 as.
Kaikki mittarit ja sijaluvut

Kaikki näkymät

Vetovoima ja tuloksetsija 71 / 40673
Tasapainotettu profiilisija 67 / 40672
Lukion lisäarvoindikaattorisija 45 / 40687
Ohjelmien laajuussija 82 / 40647
Sopivuussija 231 / 40640
Aluekontekstisija 248 / 40636
Alueen kohtuuhintaisuussija 168 / 40642
Alueen turvallisuussija 250 / 40616
Tietojen kattavuussija 37 / 406100

Kysyntäindeksin osatekijät

Indeksi on painotettu summa viidestä julkisesta signaalista. Se kuvaa kysyntää ja kärkitulosta eikä opetuksen laatua.

Yhteishaun pisteraja (persentiili)paino 35 %70
Hyväksyttyjen keskiarvo (persentiili)paino 15 %81
YO-keskiarvo (persentiili)paino 25 %92
L+E+M-arvosanojen osuuspaino 15 %92
Pisterajan 3 vuoden trendipaino 10 %0

Postinumeroalue

AsuntohintaHämeenlinna 10 / 12 · korkein
2 185 €/m²
VuokratasoSuomen 47 / 85 · korkein
14,4 €/m²/kk
Mediaanitulo · henkilöHämeenlinna 14 / 28 · korkein
25 260 €/v
RikollisuusSuomen 269 / 308 · korkein
101,7 / 1000 as.
HenkilövahingotSuomen 248 / 308 · korkein
18,8 / 1000 as.
KorkeakoulutusHämeenlinna 5 / 27 · korkein
40 % 18v+
LapsiosuusHämeenlinna 21 / 27 · alhaisin
13,6 % as.
TyöttömyysHämeenlinna 19 / 27 · korkein
5,7 % työvoima
Mediaanitulo · kotitalous
31 281 €/v
Vuokra-asuntojen osuus
48 %
Opiskelijoiden osuus
9 %
03 · Ylioppilastutkinto

Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma

Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).

L8110,4 %
E23430,0 %
M19825,4 %
C16120,6 %
B779,9 %
A243,1 %
I60,8 %
04 · Hakukohteet 2025

Muut hakukohteet

Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.

HakukohdeKeskiarvo / 10Pistemäärä (p)
Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)9,37
05 · Tarjonta

Tarjonta ja painotukset

Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.

Erityiset koulutustehtävät

  • Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)

Lukiodiplomit

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi
  • Teatterin lukiodiplomi

Kielitarjonta

  • A1 englanti, saksa, ranska, venäjä, espanja
  • B1 ruotsi
  • B3 saksa, ranska, venäjä, espanja
06 · Hae yhteishaussa

Hae yhteishaussa

Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.

Avaa virallinen hakemussivu → koulun hakuohje

07 · Vertailu

Lähimmät lukiot

Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.

LukioPisterajaKysyntä
Hämeenlinnan lyseon lukioHämeenlinna · 1,0 km7,4648
Parolan lukioHattula · 7,9 km7,0037
Lopen lukioLoppi · 31,0 km7,2558
Lammin lukioHämeenlinna · 31,6 km7,1760
Riihimäen lukioRiihimäki · 33,3 km7,1747
Akaan lukioAkaa · 36,3 km7,8346

Vertaa muita lukioita

Lähteet

Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.

Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.

Upper secondary · Hämeenlinna · cutoffs 2025

Kaurialan lukio

Kaurialan lukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Hämeenlinna. The 2025 joint-application admission cutoff was 7,62 and the matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 4,97/7. The school is located in postcode 13100 Hämeenlinna Keskus.

7,62
Cutoff 2025Joint application, general line
4,97
Matriculation meanspring 2026, preliminary · Scale 0–7
8,76
Admitted GPAMedian GPA of admitted students
73
Demand index0–100
01 · Stats

Cutoff history

Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.

8.35
2022
9.11
2023
8.65
2024
7.62
2025

Stats at a glance

Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.

2025 cutoff
7.62
Cohort GPA
8.76
Matric mean spring 2026, preliminary
4.97/7
Top-3 share
66%
Grades n=
781
Data coverage
4/4
Sources
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Lenses

Scores and the working

Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.

Demand & outcomesrank 71 / 40673
Context-adjusted profilerank 67 / 40672
Lukio value-added proxyrank 45 / 40687
Programme breadthrank 82 / 40647

Postcode 13100 Hämeenlinna Keskus

PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.

Dwelling priceHämeenlinna 10 / 12 · highest
2 185 €/m²
Rent levelFinland 47 / 85 · highest
14,4 €/m²/mo
Higher educationHämeenlinna 5 / 27 · highest
40 % 18+
Median income · individualHämeenlinna 14 / 28 · highest
25 260 €/yr
CrimeFinland 269 / 308 · highest
101,7 / 1000 pop.
All metrics and ranks

All lenses

Demand & outcomesrank 71 / 40673
Context-adjusted profilerank 67 / 40672
Lukio value-added proxyrank 45 / 40687
Programme breadthrank 82 / 40647
Fit scorerank 231 / 40640
Area contextrank 248 / 40636
Area affordabilityrank 168 / 40642
Area safetyrank 250 / 40616
Data completenessrank 37 / 406100

Demand index components

The index is a weighted sum of five public signals. It describes demand and top results rather than teaching quality.

Admission cutoff percentileweight 35 %70
Admitted-cohort GPA percentileweight 15 %81
Matriculation mean percentileweight 25 %92
Share of L+E+M matriculation gradesweight 15 %92
3-year cutoff trendweight 10 %0

Postal-code area

Dwelling priceHämeenlinna 10 / 12 · highest
2 185 €/m²
Rent levelFinland 47 / 85 · highest
14,4 €/m²/mo
Median income · individualHämeenlinna 14 / 28 · highest
25 260 €/yr
CrimeFinland 269 / 308 · highest
101,7 / 1000 pop.
Bodily harmFinland 248 / 308 · highest
18,8 / 1000 pop.
Higher educationHämeenlinna 5 / 27 · highest
40 % 18+
Child shareHämeenlinna 21 / 27 · lowest
13,6 % pop.
UnemploymentHämeenlinna 19 / 27 · highest
5,7 % labour
Median income · household
31 281 €/yr
Rented dwellings
48 %
Student share
9 %
03 · Matriculation exam

Matriculation grade distribution

This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.

L8110.4 %
E23430.0 %
M19825.4 %
C16120.6 %
B779.9 %
A243.1 %
I60.8 %
04 · Admission lines 2025

Other admission lines

Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.

LineGPA cutoff / 10Points cutoff (pts)
Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)9.37
05 · Offerings

Programmes & emphases offered

What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.

Special education tasks (separate admission)

  • Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)

Lukio diplomas offered

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi
  • Teatterin lukiodiplomi

Languages offered

  • A1 englanti, saksa, ranska, venäjä, espanja
  • B1 ruotsi
  • B3 saksa, ranska, venäjä, espanja
06 · Apply

Apply via the joint application

Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.

Open the official application page → School's step-by-step application guide

07 · Compare

Nearest lukios

Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.

LukioCutoffDemand
Hämeenlinnan lyseon lukioHämeenlinna · 1.0 km7,4648
Parolan lukioHattula · 7.9 km7,0037
Lopen lukioLoppi · 31.0 km7,2558
Lammin lukioHämeenlinna · 31.6 km7,1760
Riihimäen lukioRiihimäki · 33.3 km7,1747
Akaan lukioAkaa · 36.3 km7,8346

Compare other lukios

Sources

Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.

The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.