Lukio · Jyväskylä · pisterajat 2025
Jyväskylän aikuislukio
Jyväskylän aikuislukio on suomalainen lukio (kotipaikka Jyväskylä). YO-keskiarvo (kevät 2026, alustava) on 3,88/7 (YTL). Lukio sijaitsee postinumeroalueella 40520 Kuokkala-Ristikivi.
Pisterajan historia
Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.
Pisterajan historiaa ei ole saatavilla.
Tilastot yhdellä silmäyksellä
Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.
- Pisteraja 2025
- —
- Lähtötaso
- —
- YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
- 3,88/7
- Top-3 osuus
- 33%
- Arvosanat n=
- 207
- Datakattavuus
- 2/4
- Lähteet
- Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
Pisteet ja matemaattinen pohja
Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.
Postinumero 40520 Kuokkala-Ristikivi
PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.
- AsuntohintaJyväskylä 17 / 21 · korkein
- 2 250 €/m²
- VuokratasoSuomen 50 / 85 · korkein
- 14,5 €/m²/kk
- KorkeakoulutusJyväskylä 9 / 36 · korkein
- 43 % 18v+
- Mediaanitulo · henkilöJyväskylä 25 / 36 · alhaisin
- 24 875 €/v
- RikollisuusSuomen 260 / 308 · korkein
- 97,1 / 1000 as.
Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma
Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).
Muut hakukohteet
Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.
Vain yksi hakukohde (yleislinja).
Tarjonta ja painotukset
Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.
Kielitarjonta
- A1 englanti
- B1 ruotsi
- B3 espanja, venäjä
Hae yhteishaussa
Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.
Lähimmät lukiot
Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.
| Lukio | Pisteraja | Kysyntä |
|---|---|---|
| Jyväskylän Lyseon lukioJyväskylä | 8,00 | 77 |
| Jyväskylän normaalikouluJyväskylä | 9,23 | 94 |
| Schildtin lukioJyväskylä | 7,75 | 64 |
Vertaa muita lukioita
Lähteet
Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.
Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.
Upper secondary · Jyväskylä · cutoffs 2025
Jyväskylän aikuislukio
Jyväskylän aikuislukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Jyväskylä. The matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 3,88/7. The school is located in postcode 40520 Kuokkala-Ristikivi.
Cutoff history
Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.
No cutoff history available.
Stats at a glance
Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.
- 2025 cutoff
- —
- Cohort GPA
- —
- Matric mean spring 2026, preliminary
- 3.88/7
- Top-3 share
- 33%
- Grades n=
- 207
- Data coverage
- 2/4
- Sources
- Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
Scores and the working
Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.
Postcode 40520 Kuokkala-Ristikivi
PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.
- Dwelling priceJyväskylä 17 / 21 · highest
- 2 250 €/m²
- Rent levelFinland 50 / 85 · highest
- 14,5 €/m²/mo
- Higher educationJyväskylä 9 / 36 · highest
- 43 % 18+
- Median income · individualJyväskylä 25 / 36 · lowest
- 24 875 €/yr
- CrimeFinland 260 / 308 · highest
- 97,1 / 1000 pop.
Matriculation grade distribution
This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.
Other admission lines
Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.
Only one admission line (yleislinja).
Programmes & emphases offered
What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.
Languages offered
- A1 englanti
- B1 ruotsi
- B3 espanja, venäjä
Apply via the joint application
Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.
Open the official application page → School's step-by-step application guide
Nearest lukios
Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.
| Lukio | Cutoff | Demand |
|---|---|---|
| Jyväskylän Lyseon lukioJyväskylä | 8,00 | 77 |
| Jyväskylän normaalikouluJyväskylä | 9,23 | 94 |
| Schildtin lukioJyväskylä | 7,75 | 64 |
Compare other lukios
Sources
Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.
The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.