Lukio · Helsinki · pisterajat 2025

Helsingin luonnontiedelukio

Helsingin luonnontiedelukio on suomalainen lukio (kotipaikka Helsinki). Vuoden 2025 yhteishaun pisteraja oli 8,75 ja YTL:n ylioppilaskirjoitusten keskiarvo (kevät 2026, alustava) 4,87/7. Lukio sijaitsee postinumeroalueella 00550 Vallila - Hermanni.

8,75
Pisteraja 2025Yhteishaku, yleislinja
4,87
YO-keskiarvokevät 2026, alustava · Asteikko 0–7
9,32
Hyväksyttyjen keskiarvoSisään päässeiden lähtötaso
92
Kysyntäindeksi0–100
01 · Tilastot

Pisterajan historia

Yleislinjan alin hyväksytty keskiarvo vuosi vuodelta, asteikolla 0–10. Trendi kertoo, kasvaako kysyntä.

8,50
2018
8,75
2019
8,00
2020
8,18
2021
8,42
2022
8,58
2023
9,03
2024
8,75
2025

Tilastot yhdellä silmäyksellä

Headline-luvut ja sijainti. Pisteraja, lähtötaso, YO-keskiarvo ja huippuosuus koulukohtaisesti.

Pisteraja 2025
8,75
Lähtötaso
9,32
YO-keskiarvo kevät 2026, alustava
4,87/7
Top-3 osuus
62%
Arvosanat n=
1 492
Datakattavuus
4/4
Lähteet
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Näkymät

Pisteet ja matemaattinen pohja

Pisteet 0–100 ovat vertailupisteitä eivätkä koulun arvosanoja: ne kuvaavat sijaa muiden lukioiden joukossa. Aluekontekstinäkymät (turvallisuus, kohtuuhintaisuus) kuvaavat naapuruston taustaa eivätkä koulun toimintaa. Puuttuvat kentät ohitetaan ja jäljellä olevat painot uudelleennormalisoidaan, joten saatavilla oleva data ei tule kohdelluksi nollana.

Vetovoima ja tuloksetsija 23 / 40692
Tasapainotettu profiilisija 15 / 40691
Lukion lisäarvoindikaattorisija 281 / 40617
Ohjelmien laajuussija 67 / 40647

Postinumero 00550 Vallila - Hermanni

PAAVO-väestödata (Tilastokeskus 2024) + kuntaindikaattorit. Aluetta koskeva eikä koulun arvosana.

AsuntohintaHelsinki 56 / 78 · korkein
5 289 €/m²
VuokratasoSuomen 83 / 85 · korkein
21,2 €/m²/kk
KorkeakoulutusHelsinki 47 / 83 · alhaisin
50 % 18v+
Mediaanitulo · henkilöHelsinki 65 / 84 · alhaisin
27 455 €/v
RikollisuusSuomen 300 / 308 · korkein
125,2 / 1000 as.
Kaikki mittarit ja sijaluvut

Kaikki näkymät

Vetovoima ja tuloksetsija 23 / 40692
Tasapainotettu profiilisija 15 / 40691
Lukion lisäarvoindikaattorisija 281 / 40617
Ohjelmien laajuussija 67 / 40647
Sopivuussija 300 / 40634
Aluekontekstisija 347 / 40625
Alueen kohtuuhintaisuussija 271 / 4063
Alueen turvallisuussija 323 / 4065
Tietojen kattavuussija 13 / 406100

Kysyntäindeksin osatekijät

Indeksi on painotettu summa viidestä julkisesta signaalista. Se kuvaa kysyntää ja kärkitulosta eikä opetuksen laatua.

Yhteishaun pisteraja (persentiili)paino 35 %94
Hyväksyttyjen keskiarvo (persentiili)paino 15 %96
YO-keskiarvo (persentiili)paino 25 %92
L+E+M-arvosanojen osuuspaino 15 %90
Pisterajan 3 vuoden trendipaino 10 %83

Postinumeroalue

AsuntohintaHelsinki 56 / 78 · korkein
5 289 €/m²
VuokratasoSuomen 83 / 85 · korkein
21,2 €/m²/kk
Mediaanitulo · henkilöHelsinki 65 / 84 · alhaisin
27 455 €/v
RikollisuusSuomen 300 / 308 · korkein
125,2 / 1000 as.
HenkilövahingotSuomen 286 / 308 · korkein
22,2 / 1000 as.
KorkeakoulutusHelsinki 47 / 83 · alhaisin
50 % 18v+
LapsiosuusHelsinki 76 / 83 · alhaisin
13,3 % as.
TyöttömyysHelsinki 60 / 83 · korkein
7,5 % työvoima
Mediaanitulo · kotitalous
32 458 €/v
Vuokra-asuntojen osuus
64 %
Opiskelijoiden osuus
11 %
03 · Ylioppilastutkinto

Ylioppilastutkinnon arvosanojen jakauma

Tämän koulun YO-arvosanat, kevät 2026, alustava. L = laudatur, E = eximia, M = magna cum laude (kolme korkeinta).

L1389,2 %
E40126,9 %
M39426,4 %
C32621,8 %
B17611,8 %
A493,3 %
I80,5 %
04 · Hakukohteet 2025

Muut hakukohteet

Yleislinjan rinnalla haettavat erilliset hakukohteet: IB, kuvataide, urheilu jne. Pisterajat tämän vuoden yhteishausta.

HakukohdeKeskiarvo / 10Pistemäärä (p)
Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)9,21
05 · Tarjonta

Tarjonta ja painotukset

Mitä koulu tarjoaa sisäänpääsyn jälkeen. Painotukset valitaan ainevalintakortilla.

Erityiset koulutustehtävät

  • Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)

Lukiodiplomit

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi

Kielitarjonta

  • A1 englanti, ranska, ruotsi, saksa, venäjä, espanja
  • A2 englanti, ranska, ruotsi, saksa, venäjä, espanja
  • B1 ruotsi
  • B2 espanja, ranska, saksa, venäjä
  • B3 espanja, ranska, saksa, venäjä
  • muutKielet latina
06 · Hae yhteishaussa

Hae yhteishaussa

Yhteishaku helmikuun puolivälistä maaliskuun loppuun. Tulokset 12.6., ilmoittautuminen 23.6. mennessä.

Avaa virallinen hakemussivu → koulun hakuohje

07 · Vertailu

Lähimmät lukiot

Lähistöllä olevia kouluja vertailuksi. Klikkaa avataksesi koulun oman sivun.

LukioPisterajaKysyntä
Mäkelänrinteen lukioHelsinki · 0,9 km9,3394
Konepajan lukioHelsinki · 1,2 km7,4246
Alppilan lukioHelsinki · 1,8 km8,5890
Helsingin kuvataidelukioHelsinki · 2,0 km7,4271
Kallion lukioHelsinki · 2,3 km7,4589
Kulosaaren yhteiskoulun lukioHelsinki · 2,9 km9,5090

Vertaa muita lukioita

Lähteet

Pisterajat, YO-tulokset ja ohjelmatiedot ovat virallisia, julkaistuja lukuja. Tarkka laskenta ja päivitysrytmi on kuvattu erikseen menetelmäsivulla.

Numerot kuvaavat sisäänpääsyä ja tilastoja eivätkä opetuksen laatua. Tiedot päivittyvät kerran vuodessa yhteishaun jälkeen.

Upper secondary · Helsinki · cutoffs 2025

Helsingin luonnontiedelukio

Helsingin luonnontiedelukio is a Finnish upper-secondary school (lukio) based in Helsinki. The 2025 joint-application admission cutoff was 8,75 and the matriculation-exam mean from YTL (spring 2026, preliminary) is 4,87/7. The school is located in postcode 00550 Vallila - Hermanni.

8,75
Cutoff 2025Joint application, general line
4,87
Matriculation meanspring 2026, preliminary · Scale 0–7
9,32
Admitted GPAMedian GPA of admitted students
92
Demand index0–100
01 · Stats

Cutoff history

Year-by-year general-line cutoff GPA, 0–10 scale. Trend tells whether demand is rising.

8.50
2018
8.75
2019
8.00
2020
8.18
2021
8.42
2022
8.58
2023
9.03
2024
8.75
2025

Stats at a glance

Headline numbers and location. Cutoff, cohort GPA, matriculation mean and excellence rate at the school level.

2025 cutoff
8.75
Cohort GPA
9.32
Matric mean spring 2026, preliminary
4.87/7
Top-3 share
62%
Grades n=
1 492
Data coverage
4/4
Sources
Vipunen · Opintopolku Konfo · Paavo
02 · Lenses

Scores and the working

Scores 0–100 are relative percentile ranks rather than school grades: they describe position among other lukioiden. Area-context lenses (safety, affordability) describe the neighbourhood background rather than what the school does. Missing fields are skipped and remaining weights re-normalised, so available data is not treated as zero.

Demand & outcomesrank 23 / 40692
Context-adjusted profilerank 15 / 40691
Lukio value-added proxyrank 281 / 40617
Programme breadthrank 67 / 40647

Postcode 00550 Vallila - Hermanni

PAAVO postcode data (Statistics Finland 2024) + municipal indicators. Describes the neighbourhood rather than the school.

Dwelling priceHelsinki 56 / 78 · highest
5 289 €/m²
Rent levelFinland 83 / 85 · highest
21,2 €/m²/mo
Higher educationHelsinki 47 / 83 · lowest
50 % 18+
Median income · individualHelsinki 65 / 84 · lowest
27 455 €/yr
CrimeFinland 300 / 308 · highest
125,2 / 1000 pop.
All metrics and ranks

All lenses

Demand & outcomesrank 23 / 40692
Context-adjusted profilerank 15 / 40691
Lukio value-added proxyrank 281 / 40617
Programme breadthrank 67 / 40647
Fit scorerank 300 / 40634
Area contextrank 347 / 40625
Area affordabilityrank 271 / 4063
Area safetyrank 323 / 4065
Data completenessrank 13 / 406100

Demand index components

The index is a weighted sum of five public signals. It describes demand and top results rather than teaching quality.

Admission cutoff percentileweight 35 %94
Admitted-cohort GPA percentileweight 15 %96
Matriculation mean percentileweight 25 %92
Share of L+E+M matriculation gradesweight 15 %90
3-year cutoff trendweight 10 %83

Postal-code area

Dwelling priceHelsinki 56 / 78 · highest
5 289 €/m²
Rent levelFinland 83 / 85 · highest
21,2 €/m²/mo
Median income · individualHelsinki 65 / 84 · lowest
27 455 €/yr
CrimeFinland 300 / 308 · highest
125,2 / 1000 pop.
Bodily harmFinland 286 / 308 · highest
22,2 / 1000 pop.
Higher educationHelsinki 47 / 83 · lowest
50 % 18+
Child shareHelsinki 76 / 83 · lowest
13,3 % pop.
UnemploymentHelsinki 60 / 83 · highest
7,5 % labour
Median income · household
32 458 €/yr
Rented dwellings
64 %
Student share
11 %
03 · Matriculation exam

Matriculation grade distribution

This school's matriculation grades, spring 2026, preliminary. L = laudatur (highest), E = eximia, M = magna cum laude.

L1389.2 %
E40126.9 %
M39426.4 %
C32621.8 %
B17611.8 %
A493.3 %
I80.5 %
04 · Admission lines 2025

Other admission lines

Separate tracks alongside the general line: IB, fine arts, sports etc. Cutoffs from this year's joint application.

LineGPA cutoff / 10Points cutoff (pts)
Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)9.21
05 · Offerings

Programmes & emphases offered

What the school offers post-admission. Emphasis tracks are chosen on the subject-selection card.

Special education tasks (separate admission)

  • Lukion matematiikka- ja luonnontiedelinja (erityinen koulutustehtävä)

Lukio diplomas offered

  • Kuvataiteen lukiodiplomi
  • Liikunnan lukiodiplomi
  • Musiikin lukiodiplomi

Languages offered

  • A1 englanti, ranska, ruotsi, saksa, venäjä, espanja
  • A2 englanti, ranska, ruotsi, saksa, venäjä, espanja
  • B1 ruotsi
  • B2 espanja, ranska, saksa, venäjä
  • B3 espanja, ranska, saksa, venäjä
  • muutKielet latina
06 · Apply

Apply via the joint application

Joint application mid-February through end of March. Results 12 June, registration by 23 June.

Open the official application page → School's step-by-step application guide

07 · Compare

Nearest lukios

Nearby schools for comparison. Click to open the school's own page.

LukioCutoffDemand
Mäkelänrinteen lukioHelsinki · 0.9 km9,3394
Konepajan lukioHelsinki · 1.2 km7,4246
Alppilan lukioHelsinki · 1.8 km8,5890
Helsingin kuvataidelukioHelsinki · 2.0 km7,4271
Kallion lukioHelsinki · 2.3 km7,4589
Kulosaaren yhteiskoulun lukioHelsinki · 2.9 km9,5090

Compare other lukios

Sources

Cutoffs, matriculation results and programme data are official, published figures. The full calculation and refresh cadence are documented separately on the methodology page.

The numbers describe admission and statistics rather than teaching quality. Data refreshes once a year after the joint application.